jesen2017

 

Univerzálny batoh neexistuje

Keď si vyberáte batoh, prvoradé je, koľko za neho chcete zaplatiť. Okrem množstva peňazí je dôležité aj, na čo ho chcete používať.

Ak idete na turistiku do väčších hôr, treba batohy s vonkajším rámom alebo vnútornou tvarovateľnou výstužou. Konštrukcia s trubkami sa používa najmä pri batohoch kombinovaných s detskou sedačkou. Klasické krosná ako kedysi, ťažké a nestabilné, sú na ústupe.

 Vyskúšajte batoh naplnený a na schodoch

Menšie batohy, najmä na krátke výlety alebo na cyklistiku, výstuž nemajú. Pri nich je však dôležité, z akého materiálu sú vyrobené. Mali by byť dostatočne mäkké a z rýchlo schnúceho materiálu. Zaparený chrbát totiž nie je nič príjemné.

Batoh si treba skúšať najmenej 15 minút a mal by byť v tom čase zaťažený. Pri skúšaní prázdneho batoha sa môže zdať, že na chrbte sedí, po naplnení sa ale často ukáže opak. Každý približne vie, akú zaťaž znesie a práve s takou treba batoh skúšať. Ak viete, že budete chodiť v nerovnom teréne, vyskúšajte ho na schodoch, ktoré najlepšie kopírujú nerovný terén.

Vybrali ste si turistický batoh?

Než vstúpite do obchodu, musíte vedieť, koľko meria váš chrbát, najmä medzi pásom a horným úchytom popruhov. Ak nie je dĺžka popruhov nastaviteľná ale fixná, treba si batoh vyberať presne na mieru, rovnako ako topánky.

Pri nastaviteľných výrobkoch je to jednoduchšie. Tie môžu využívať viacerí členovia rodiny či priatelia.

Väčšina druhov má veľkostné označenie S až XXL ako pri odevoch. Ale aby ste mali istotu, odborníci odporúčajú, aby horná časť popruhu bola asi päť až desať centimetrov pod úrovňou ramien.

Nosné popruhy by mali byť pohodlné, anatomicky tvarované. Nesmú zvierať krk, ani padať z ramien. Sú najviac namáhané a musia byť preto dôkladne a stopercentne pripevnené.

Bederný pás odľahčuje nosné popruhy, a tým aj ramená. Je fixovaný v páse a prenáša podstatnú časť hmotnosti batohu priamo na panvu. Máva bočné dosahy, ktoré zabraňujú prudkým výkyvom batohu. Preto by mal byť dostatočne tuhý a primerane polstrovaný, spona musí perfektne držať, ale v prípade potreby sa musí dať rýchlo rozopnúť.

Hrudný popruh zabraňuje v padaní nosných popruhov z ramien. Mal by byť výškovo nastaviteľný so sponou a pružným dosahom. Pri chôdzi treba aj dýchať, hrudný popruh vás nesmie priškrtiť.

Dôležité je materiál, z akého je chrbát batohu. Súčasné batohy sú väčšinou s výstužou na chrbte, ktorá sa dá často vytvarovať podľa chrbta.

Viete, na aký čas budete batoh používať?

20111005 pas-na-ruksakuAk pôjdete na víkend, batoh s objemom 30 litrov postačí. Na niekoľkodňovú túru budete potrebovať batoh s objemom 60 až 80 litrov. Dobrá rada znie: naučte sa baliť, pretože ak nebudete nosiť zbytočné veci, nebudete potrebovať taký veľký batoh.

Výber batoha veľmi záleží aj od toho, na aký účel ho chcete využívať. Na trhu sú výrobky cyklistické, dámske, detské, hydrovaky, mestské batohy, skialpinistické, horolezecké či turistické. Výber je pre každého.

Aj batohy majú ženská krivky

Kúpiť sa dajú napríklad outdoorové modely navrhnutý špeciálne pre ženy. Tie majú strih presne prispôsobený dámskej anatómii. Prehnuté popruhy a vyššie umiestnený hrudný pás zaručí, že nosenie bude stále príjemné a majiteľka nepocíti obmedzovanie ani pri dlhodobom nosení

Putovanie v prírode aj pri iných príležitostiach uľahčí aj nepreberné množstvo vychytávok.

Na telo batohov s dajú pripevniť lyže, lano, karabíny či statív na fotoaparát. Dbajte o to, aby na vašom batohu nechýbali ani praktické kapsy na doklady či nápoje.

 

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 16:05
Pre písanie komentárov sa prihláste