Logo
Vytlačiť túto stránku

Plášť premieňa zachytený dážď na pitnú vodu

Plášť premieňa zachytený dážď na pitnú vodu

Nový vynález s názvom „raincatch" pochádza z dielne dánskych návrhárov a v jednoduchom dizajne ponúka starostlivosť dva v jednom – chráni pred dažďom a postará sa aj o pitný režim.

Milovníci outdoorových aktivít, ktorí sa občas nachádzajú na hraniciach extrémov, si vďaka dánskemu inštitútu dizajnu Copenhagen Institute of Interaction Design, prídu na svoje. Firma nedávno priniesla na trh špeciálny plášť, ktorý dokáže zachytávať dažďové kvapky a následne ich premieňa na pitnú vodu. Plášť dostal názov raincatch (z angl. rain – dážď, catch – chytiť, ktoré je odvodené od slova raincoat – pršiplášť).

„Pracovali sme s existujúcimi plášťami do dažďa, aby sme dosiahli prirodzený vzhľad, ale zároveň sme ho pozmenili, aby získal osobitý štýl," uviedli autori projektu. Dážď sa hromadí v kapucni a odtiaľ sa voda zberá do zadnej časti plášťa, kde prechádza cez uhlíkové filtre a chemicky sa prečisťuje. Pitná voda sa následne rovnomerne zbiera v bočných vakoch, ktoré zabezpečujú pohodlný a vyvážený prenos tekutín. Celý systém je prepojený sieťou úzkych priesvitných trubičiek, ktorými pitná voda prúdi priamo do úst užívateľa.

Hoci pravdepodobnosť, že na mieste s dostatočným množstvom zrážok človek zostane dehydrovaný, je nízka a na trhu sa dajú nájsť aj prenosnejšie systémy na prečistenie vody, nápad z kodanského inštitútu môže výborne poslúžiť cyklistom i vyznávačom horskej turistiky. Ako oblečenie 2v1, ktoré chráni pred zimou a dažďom a zároveň sa stará o pitný režim, si však rýchlo našiel svoju cieľovú skupinu.

 

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 16:06
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.