jesen2017

 

Hodiť do práčky? Impregnovanú bundu ani náhodou

bundaImpregnujte oblečenie niekoľko dní predtým, než sa znovu vyberiete na túru, inak celá námaha stratí účinok. Postrek musí niekoľko dní na látku pôsobiť.

Keď si už kúpite za drahé peniaze kvalitnú turistickú výstroj, zistite si, ako treba niektoré veci ošetrovať. Pretože nemôžete hodiť impregnovanú bundu bez prípravy do práčky, ani dať vysušiť premočené topánky na horúci radiátor.

Na trhu sú rôzne druhy impregnačných prostriedkov, ktoré okrem odpudzovania vody zabraňujú špine, aby „útočila" na látku a výstroj. Nečistoty totiž vniknú do tkaniny a dlhodobým pôsobením ju môžu poškodiť. Takisto aj rôzne membrány a povrch náterov.

Prídete domov a chcete bundu oprať. Treba sa však najskôr pozrieť, či sa vôbec dá prať. Ak áno, potom treba koncentrovaným množstvom pracieho prostriedku bundu očistiť a až potom ju šetrne operte. Najlepšie v rukách a nechajte ju voľne vyschnúť.

Mnohí hodia turistické oblečenie do pračky nezapnuté, neskontrolujú vrecká. Urobia chybu a čudujú sa, keď oblečenie ,,vylovia" s dierami. Na impregnované veci by sa vôbec nemali používať bežné pracie prostriedky a aviváže, ktoré obsahujú rôzne prídavné látky. K zachovaniu pôvodných vlastností tkanín sa oplatí kúpiť si prací prostriedok pre outdourové oblečenie, ktorý také látky neobsahuje.

Veci, ktoré majú rôzne membrány alebo nátery, by sa nemali odstreďovať ani žmýkať. Treba sa ale pozrieť na štítok a možno práve vašu vec možno sušiť v sušičke. Podľa odborníkov sa niektoré impregnácie práve vysokými teplotami znovu aktivizujú.

Väčšina tkanín vonkajších vrstiev oblečenia a výstroja obsahuje trvalú vodoodpudivú úpravu. Teda látka je impregnovaná už vo výrobe. Najčastejšie sa používajú fluorované uhľovodíky alebo polyméry ako teflon. Tieto látky obaľujú jednotlivé vlákna tkaniny a na ich povrchu vzniká pružný film, ktorý odpudzuje vodu. Keď prší, látka mokne a na jej povrchu sa vytvoria malinké vodné guľôčky, ktoré sa po nej gúľajú dolu.

Ale žiadna impregnácia nevydrží naveky. Pri častom praní odev postupne vodoodpudivosť stráca. Niektorí výrobcovia to už vyriešili nanotechnológiami, ktoré spoľahlivo kryjú látku pred nečistotami a vodou.

Ale aj doma si môžete impregnáciu obnoviť. V súčasnosti je na trhu veľa impregnačných sprejov alebo mechanických rozprašovačov, používajte ich ale iba na úplne čisté oblečenie.

A jedna rada na záver... impregnujte oblečenie niekoľko dní predtým, než sa znovu vyberiete na túru, inak celá námaha stratí účinok. Postrek musí niekoľko dní na látku pôsobiť.

 

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 16:06
Pre písanie komentárov sa prihláste