jesen2017

 

Čo so sebou na tatranskú túru?

tura tura


Rady pre začiatočníkov – nepodceňujte na ceste do hôr výbavu, vyhnete sa omrzlinám, zraneniam či nechcenému stretnutiu s Horskou službou.

Každý z nás raz začínal. A turistika nie je žiadnou výnimkou. Prvá vysokohorská túra dokázala nejednému zapálenému amatérovi od základov zmeniť pohľad na svet a silu i nevyspytateľnosť prírody.

 

Čo na seba?

Najdôležitejšou súčasťou výbavy do ťažkých terénov a vysokých nadmorských výšok sú poriadne topánky. Odporúčame poriadne si pri výstupe na Kriváň pozrieť nadávajúcich turistov v sandáloch či žabkách, ako sa snažia uľaviť krvavým nohám či vyvrtnutým členkom.

Topánky, najlepšie vibramy, by mali byť kvalitné, pretože s otlakmi toho príliš veľa neujdete. Nehovoriac o pokazenom zážitku...

Oblečený by mal byť človek na dolnej hranici svojho „teplotného optima". Túry dajú poriadne zabrať a je nutné zabrániť zbytočnému prehrievaniu sa a poteniu.

K oblečeniu tomu je ešte nutné počítať s ďalšou vrstvou pre prípad chladu alebo dažďa čo sneženia. V prípade Tatier si treba pribaliť pre prípad chladu a vetra softshellovú bundu a k tomu určite aspoň tenké rukavice a čiapku, lebo aj v letných mesiacoch vás môže prekvapiť snehová prehánka.

Pre prípad dažďa majte poruke pršiplášť či ešte lepšie goretexovú bundu. Aj goretexové nohavice, ktoré sa dajú pretiahnuť cez topánky (aby do nich nezatekalo) sa môžu hodiť. Tričká na prezlečenie v časoch termoprádla nie sú potrebné. Snáď len náhradné ponožky nemusí byť na zahodenie.

• Spodná bielizeň, najlepšie termo

• Polartec alebo softshell bunda

• Goretexová bunda alebo pršiplášť pre prípad dažďa

• Čiapka a rukavice

• Náhradné ponožky

 

Krabička poslednej záchrany

Na túry s nižšou obtiažnosťou netreba nosiť kompletné vybavenie na prežitie. Nesmiete ale zabudnúť na pár drobností, ktoré určite budete potrebovať. Medzi ne patria slnečné okuliare, opaľovací krém s dostatočne vysokým ochranným faktorom, elastický obväz či bandáže na slabšie miesta (kolená) a mobil. V najhorších prípadoch sa môže hodiť aj baterka „čelovka," v lesoch sa stmieva veľmi rýchlo.

 

Do neprebádaných lokalít si zoberte mapu, GPS, alebo rovno spoľahlivého sprievodcu. Teleskopické palice určite uľahčia pohyb v ťažkom teréne s vysokým prevýšením.

• Batoh s objemom 10 - 30 l

• Slnečné okuliare

• Ochranný krém

• Elastický obväz

• Mobilný telefón (s nabitou baterkou)

• Čelovka alebo podobné svietidlo

• Píšťalka

• Doklady, kartička poistenca

 

A niečo navyše

Do batoha sa určite vojde aj niečo pod zub. Dobrým energetickým doplnkom je napríklad čokoláda. Nezabudnite na pitný režim, ktorý je v letných mesiacoch oveľa náročnejší. V teple je zbytočné nosiť so sebou termosku, obyčajná plastová fľaša splní svoju úlohu rovnako dobre a je navyše ľahšia.

V chladnom počasí však teplý nápoj určite príde veľmi vhod. Okrem doplnenia tekutín zahreje a rozprúdi krv v stuhnutých končatinách.

Čistá voda nie je veľmi vhodná, ochuťte ju iontovým nápojom či zmiešajte so šťavou. Unaveným svalom by prospel aj štipka rozpustenej soli. Zlý nie je ani osladený čaj, ktorý dokáže dobre zahnať smäd. Množstvo vody a jedla ale stanovte s rozumom, váš náklad môžu zbytočne preťažiť.

A ako správny turista rozhodne nenechávajte doma ani poriadny fotoaparát či statív.

 

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 14:19
Pre písanie komentárov sa prihláste