jesen2017

 

Vynálezy okolo nás

Výberová chronológia technických vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta v 20. storočí a mnohé z nich ako samozrejmosť používame dodnes v každodennom živote.

1. desaťročie (1900-1909):
 • Firma Eastman vyrobila prvý fotoaparát Kodak s vymeniteľným filmom.Na amerických uliciach a v bufetoch sa začali predávať hamburgery - dva krajce hriankového chleba s hovädzím mäsom a cibuľou. Toto populárne jedlo vynašli nemeckí prisťahovalci.
 • Anglický vynálezca Hubert Booth si dal patentovať svoj vynález - elektrický vysávač s filtrovým vreckom. 
 • Na svetovej výstave v St. Louis v USA začali predávať zmrzlinu v oblátkových kornútikoch - tie boli vynálezom talianskeho prisťahovalca Itala Marconiho.
 • Americká firma General Electric uviedla na trh prvý elektrický hriankovač. Chlieb sa opekal na platni s vyhrievacími závitmi.
2. desaťročie (1910-1919):    
 • Inžinier Gideon Sundback využil asi 20 rokov existujúci princíp pôvodného vynálezcu zipsu Američana Whitcomba a zdokonalil zipsové zapínanie do súčasnej podoby.
 • Nápoj Coca Cola sa začal predávať vo fľašiach, ktoré poznáme dodnes.
3. desaťročie (1920-1929):
 • V USA sa do predaja dostal prvý ručný fén na sušenie vlasov.
 • V kalifornskom San Francisku otvorili prvý supermarket so samoobsluhou na svete.
 • Američan Jacob Schick vynašiel holiaci strojček poháňaný malým elektromotorom.
4. desaťročie (1930-1939):
 • Architekt Alfred Butts vymyslel hru Scrabble, ktorej cieľom je z náhodne vybraných písmen zostavovať slová.
 • Americký výrobca gitár Gibson dodal na trh prvú elektrickú gitaru.
 • Švajčiarsky výrobca potravín, firma Nestlé, priniesla na trh nový druh mletej kávy, ktorú stačilo v šálke zaliať horúcou vodou.
 • Maďarský novinár László Biró si nechal patentovať guľôčkové pero.
 • Anglická firma Imperial Chemical Industries začala s veľkovýrobou polyetylénu. Táto umelá látka sa používa napríklad na výrobu obalov, fólií a množstva ďalších vecí.
5. desaťročie (1940-1949):

Konrad Zuse predstavil počítací automat, ktorý dokázal riešiť matematické úlohy na základe programu. Stroj možno považovať za predchodcu počítačov.

Vo Francúzsku sa objavili dvojdielne plavky. Pre rozruch, ktorý spôsobili, dostali meno bikiny - podľa súostrovia v Tichom oceáne, na ktorom Američania práve uskutočnili jadrový výbuch.

V USA začali používať dlhohrajúce platne.


6. desaťročie (1950-1959):

      V Obninsku pri Moskve spustili do prevádzky prvú atómovú elektráreň.

      Američania vynašli kreditné karty na stravovanie. Obedové lístky sa onedlho ujali v mnohých reštauračných zariadeniach.

      Filmová spoločnosť 20th Century Fox nakrútila prvý širokouhlý film z názvom Rúcho.

      Firma Regency vyrobila prvé tranzistorové rádio. Rádio už viac nebolo treba zahrievať či chladiť a zmestilo sa hravo do tašky.

      Polícia v USA začala na cestách používať prístroj na meranie alkoholu. Tento spôsob nahradil menej presný test, pri ktorom vodič musel prejsť po čiare nakreslenej na zemi.

 

      7. desaťročie (1960-1969):

      Prvý telekomunikačný a televízny satelit vypustila do vesmíru americká telekomunikačná spoločnosť AT&T.

      V Japonsku začal premávať superrýchly vlak. Trať dlhú 515 kilometrov medzi mestami Tokio a Osaka mohol prekonať za približne tri a pol hodiny.


      8. desaťročie (1970-1979):

      Americká spoločnosť IBM vyvinula revolučnú novinku v oblasti výpočtovej techniky - disketu, ktorá nahradila magnetofónové pásky ako nosič počítačových dát.

      Maďar Ernö Rubik vymyslel hlavolam - kocku zloženú z rôznych farieb, ktorú je možné otáčať viacerými smermi. Tento hlavolam si našiel mnoho priaznivcov na celom svete.

      Holandská firma Philips predstavila prvý videorekordér pre domácnosti.

      V zdravotníctve sa vďaka rozvíjajúcej sa technike začal používať počítačový tomograf - zdokonalený röntgen, ktorým bolo možné vyšetriť mozog bez otvorenia lebky.


      9. desaťročie (1980-1989):

      Na trhu s hudobnými nosičmi sa začali objavovať kompaktné disky, zo začiatku najmä z produkcie firiem Sony a Philips.

      V hudobnom priemysle sa začali na komponovanie skladieb používať okrem hudobných nástrojov aj počítače. Diskotékové kluby zaplavila elektronická hudba.


      10. desaťročie (1990-2000):

      Skutočne globálny charakter začala nadobúdať celosvetová počítačová sieť internet. Jej predchodcom bola sieť ARPANET, ktorú pôvodne zriadilo Ministerstvo zahraničných vecí USA.

      V Škótsku sa narodila prvá klonovaná ovca.

      Britskí výskumníci predstavili prvú umelú ruku na svete, ktorú riadia nervové signály jej nositeľa. Protéza, ktorej dali jej konštruktéri názov Prodigits, sa pripevnila na zápästie pomocou silikónovej pásky.

      Výskumníci z Austrálskeho oceánologického inštitútu v Townsville vyvinuli z látok obsiahnutých v koraloch krém na opaľovanie, ktorý je pravdepodobne účinnejší ako bežné krémy

 

 
Pre písanie komentárov sa prihláste