jesen2017

 

Babia Hora

Babia Hora Babia Hora Drobec

Babia hora je dominantou Hornej Oravy. Spolu s okolitou prírodou vytvára nádhernú scenériu pre oko pútnika. Možno i preto si tento kopec na slovensko-poľskom pomedzí zvolili za cieľ svojich výletov také osobnosti ako Vlado Lenin, Ján Pavol II a Paľko Ország Hviezdoslav. Donedávna sme na vrchole Babej hory nestáli ani my.

Územie Oravy patrí z hľadiska historického a geografického k najpopulárnejším regiónom Slovenska. Tvorí ho atraktívne prírodné prostredie, kde kontrast horskej a kotlinovej krajiny umocňuje vodná nádrž Orava. Najvhodnejším turistickým východiskom túry na Babiu horu je lokalita Slaná voda. Vychádza z nej žltá turistická značka, ktorá je súčasťou náučného chodníka s ôsmimi zastávkami. Prvý úsek sa nazýva Hviezdoslavova aleja. V súčasnosti je chráneným areálom. Ide o starú lesnú cestu, po ktorej P. O. Hviezdoslav chodieval do hájovne na Rovniach (dnešná Hviezdoslavova horáreň).

Pokračujeme lesom, pásmom kosodreviny a v závere hoľami a sutinami až na pohraničný chodník. Onedlho po skalnatom teréne dosiahneme vrchol. V roku 1905 na vrchole Babej hory turistický spolok Beskidenverein postavil chatu. Jej zvyšky možno na tomto mieste rozpoznať ešte aj dnes. Z vrchola sa zvykne pokračovať na Malú Babiu horu a odtiaľ späť na Slanú vodu.

Babia hora (1723) – vrchol a národná prírodná rezervácia, vyhlásená v roku 1974 s rozlohou 530 ha. Vyhlásili ju pre ochranu horských, subalpínskych a alpínskych spoločenstiev rastlinstva na flyšových pieskovcoch. V závislosti od nadmorskej výšky sa tu vytvorili pralesovité jarabinové smrečiny, subalpínsky stupeň kosodreviny a vysokohorské lúky s pestrou flórou a faunou. Patrí medzi jednu z najstarších prírodných rezervácií a hraničí s poľským Babiogorským Parkom Narodowym. Názov Babia hora vychádza zo slova baba, často využívaného aj v názvoch iných vrchov s pretiahnutým tvarom. Vo valašskom nárečí toto slovo znamená aj vrch, resp. horu a v prenesenom zmysle slova hrádzu, prekážku. Významov tohto slova je však viacero - žena, babička, čarodejnica či obryňa. Poliaci tento vrch nazývajú Babia Góra alebo Diabląk. Babiu horu možno spolu s Kriváňom a Kráľovou hoľou právom zaradiť medzi tri slovenské národné vrchy.

Hviezdoslavova horaren Hviezdoslavova horaren Milo Urban Cesta k vrcholu Babia hora Babia hora

16.5 km, 05:39:05

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 14:44
Pre písanie komentárov sa prihláste