jesen2017

 

Doklady a peniaze na cestách Doporučený

Pasy Pasy

Bez dokladov a peňazí sa, na rozdiel od zubnej kefky, hodiniek či náhradných ponožiek, na potulkách nikto nezaobíde. Pred poldenným ľahkým tripom aj mesiac trvajúcim potulkami za neznámom rieši každý bez rozdielu rovnakú otázku: Čo si zbaliť?

Pre niekoho je balenie neoddeliteľnou súčasťou výletu, priam posvätným aktom, pre iných zase nočná mora a stres. V súčasnosti sa ale výletníci už len málokedy ocitnú takí odrezaní od civilizácie, aby si v prípade potreby neboli schopní kdekoľvek dokúpiť všetko potrebné.

Čo sa však kúpiť nedá sú doklady a.... peniaze. Bez tých sa, na rozdiel od zubnej kefky, hodiniek či náhradných ponožiek, nezaobíde nikto.

Doklady

Cestovateľské servery radia mať pre prípad straty či krádeže so sebou hneď dva pasy, uložené na rôznych miestach. Ak sa ale túlate len po Európe, takmer bez výnimky si vystačíte aj s obyčajným občianskym preukazom. Vtedy je lepšie pas nechať doma a zbytočne sa nevystavovať riziku jeho straty.

Je dobré urobiť si kópiu zadnej strany pasu, kópie spiatočnej letenky či cestovného lístka, víz alebo očkovacieho preukazu. A opäť sa v mnohých situáciách osvedčilo uložiť kópie na inom mieste ako originály.

Fígľom, ktorý môže nečakane prísť vhod, je aj uloženie naskenovaných kópií v mailoch.

Nevyhnutným doplnkom, na ktorý netreba zabúdať, je poistenie. V mnohých prípadoch sa zíde aj medzinárodný vodičský preukaz a očkovací preukaz. Študenti by nemali zabudnúť ani na svoje karty, umožňujúce čerpať v mnohých krajinách zaujímavé zľavy.

Peniaze

pas-vizaNajlepšou voľbou pre cestovanie po Európe sú platobné karty. Pri návšteve exotickejších destinácií môže byť problém nájsť bankomat. V niektorých krajinách je možné na kartu vybrať hotovosť priamo pri priehradke zahraničnej banky. A môže sa stať aj to, že európske karty nebudú použiteľné.

Pred cestou si preto každý musí zistiť, aké karty v danej krajine akceptujú. Tieto informácie by mala spoľahlivo klientom poskytnúť aj každá banka. Výhodné je mať aj platobné karty od rôznych spoločností (Visa, MasterCard a pod.). Zaručené informácie o akceptácii poskytnú aj stránky týchto spoločností www.visa.com a www.mastercard.com

Na rozdiel od kariet všade akceptujú hotovosť. Tá je však spojená s vyšším rizikom krádeže, preto je dobrú ju mať rozdelenú a schovanú aspoň na troch miestach. Tým znížite riziko, že sa ocitnete úplne bez peňazí.

S výnimkou Európy majú v každej krajine najradšej americké doláre. Pri výmene peňazí na miestnu menu je lepšie ísť do banky, ako meniť peniaze niekde na ulici, kde zvyčajne nebývajú výhodnejšie a navyše sa vystavujete riziku krádeže. Kurzy priamo na hraničných prechodoch zvyčajne bývajú veľmi nevýhodné, je múdrejšie počkať s výmenou na väčšie mestá.

Aktuálne kurzy eura

Ďalšou možnosťou sú cestovné šeky. Ich výhodou je, že v prípade straty alebo krádeže získa majiteľ peniaze späť. To ej ale vykompenzované vyššími poplatkami a byrokraciou pri ich vystavovaní.

V prípade najväčšej núdze sa dá využiť na zaslanie peňazí systém Western Union. Je to bezpečný a pritom najrýchlejší spôsob zasielania a prijímania hotovosti na viac ako 300-tisíc miestach po celom svete. Výhodou je, že prijímateľ si nemusí zakladať žiadny bankový účet, peniaze dostane priamo do ruky. Na Slovensku sa dá posielať týmto systémom cez pracoviská Slovenskej pošty.

 

 

Naposledy zmenenénedeľa, 20 august 2017 15:58
Viac z tejto kategórie: Babia Hora »
Pre písanie komentárov sa prihláste