jesen2017

 

Čo so sebou na tatranskú túru?


Rady pre začiatočníkov – nepodceňujte na ceste do hôr výbavu, vyhnete sa omrzlinám, zraneniam či nechcenému stretnutiu s Horskou službou.

Každý z nás raz začínal. A turistika nie je žiadnou výnimkou. Prvá vysokohorská túra dokázala nejednému zapálenému amatérovi od základov zmeniť pohľad na svet a silu i nevyspytateľnosť prírody.

Čítať ďalej...

Ako správne a bezpečne chodiť po horách?

ChôdzaPri serpentínovom zostupe chodec prejde dlhšiu vzdialenosť a zostup tak trvá dlhšie, chôdza je ale pohodlnejšia, pretože si vyžaduje len polovičný brzdný výkon.

Kto sa chce po horách pohybovať bezpečne a vyvarovať sa úrazov a poškodenia kĺbov i svalov, musí sa naučiť správnu techniku chôdze. Ak sa nechce učiť „za pochodu," mal by si správnu chôdzu najskôr natrénovať.

Čítať ďalej...

Ako sa obliecť na hory? Do troch vrstiev

Gore-TexExistuje len jeden materiál, ktorý je 100-percentne nepremokavý a ideálne odvádza vodné pary – ľudská pokožka.

V prvom rade je dôležitá funkčná bielizeň. Teda tielka, ponožky. Úlohou tejto vrstvy je zachovať pokožku suchú aj pri vysokej fyzickej námahe, odviesť pot od pokožky a poskytnúť telu pocit komfortu a optimálne množstvo tepla - v zime hriať a v lete chladiť.

Čítať ďalej...
  • Napísal(a)

Vynálezy okolo nás

Výberová chronológia technických vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta v 20. storočí a mnohé z nich ako samozrejmosť používame dodnes v každodennom živote.

Čítať ďalej...

Babia Hora

Babia hora je dominantou Hornej Oravy. Spolu s okolitou prírodou vytvára nádhernú scenériu pre oko pútnika. Možno i preto si tento kopec na slovensko-poľskom pomedzí zvolili za cieľ svojich výletov také osobnosti ako Vlado Lenin, Ján Pavol II a Paľko Ország Hviezdoslav. Donedávna sme na vrchole Babej hory nestáli ani my.

Čítať ďalej...

Doklady a peniaze na cestách

Bez dokladov a peňazí sa, na rozdiel od zubnej kefky, hodiniek či náhradných ponožiek, na potulkách nikto nezaobíde. Pred poldenným ľahkým tripom aj mesiac trvajúcim potulkami za neznámom rieši každý bez rozdielu rovnakú otázku: Čo si zbaliť?

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála